Uzmanlar uyardı… Bu fay sınırı mega tsunami oluşturabilir

Bilim insanları, kuzeybatı Pasifik’te yaşanabilecek bir mega tsunamiden telaş ediyorlar.

Uzmanlar, Kanada’daki Vancouver Adası’ndan kuzey Kaliforniya’ya uzanan bir fay sınırının yaratabileceği felaketlere karşı uyardılar.

Guardian’da yer alan habere nazaran, bilim insanları uzun vakittir Pasifik’in kuzeybatısındaki Cascadia fayından yansıyan ve süratle kıyıya varan devasa dalgaları tetikleyen 9,0 büyüklüğünde dev bir sarsıntı kestirim ediyorlardı.

Earth-Science Reviews’da yayınlanan yeni bir çalışmada, bir sarsıntı tarafından tetiklenen bir tsunaminin şiddeti ile ana sarsıntı fayı ile deniz tabanı ortasındaki alan olan “dış kama”yla ortasında evvelce bilinmeyen bir bağ ortaya çıkarıldı.


Araştırmada yer alan Sylvain Barbot, dış kamayı, iki tektonik plakanın birbirine çarptığı ve bir sarsıntı üretebileceği yer olan “yitim zonunun çöp torbası” olarak tanımladı, zira burası tortuların biriktiği yerdi.

Araştırmacıların bulguları, fay sınırı ne kadar genişse, tsunaminin azamî boyutunun da o kadar büyük olacağını gösteriyor.

Pacific Northwest Sismic Network yöneticisi ve Washington Üniversitesi’nde yer ve uzay bilimleri profesörü olan Harold Tobin, bu çalışmanın yeni bir bulgu ortaya çıkarmasına karşın, öbür değişkenleri tam olarak hesaba katmak için daha fazla araştırmaya gereksinim olduğu konusunda uyardı.

Tobin, rastgele bir sonuca varmanın yahut Pasifik kuzeybatısının yahut öbür bölgelerin tsunamilere nasıl hazırlandıklarını değiştirmeye başlamanın da erken olacağını belirtti.