Yaşlılığa çare olabilecek çalışma: Hücrenin ömrü yüzde 82 uzadı

Bilim insanları maya hücrelerinin ömrünü yüzde 82 oranında artıran yeni bir teknik keşfetti.

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacıların imza attığı bu başarı, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yönelik çalışmalarda önemli bir atılım olarak görülüyor.

HÜCRELERİN BOZULMA SÜRECİNDE ÇALIŞMA YAPTILAR

Araştırma ekibi, hücrelerin sürekli olarak iki yaşlanma yolu arasında geçiş yapacak şekilde programladı.

Diğer bir deyişle tüm hücrenin bir anda yaşlanması yerine, hücreler iki yaygın bozulma süreci arasında “mekik dokumaya” başladı.

Independent Türkçe’nin aktardığı gibi araştırmacılar, sentetik biyolojideki atılımcıları kullanarak hücrelerin tek bir kadere bağlı kalmak yerine nihayetinde ölüme giden yollar arasında devamlı seçim yapmasını sağladı. Böylece her iki yolda da uzun süre kalması gerekmedi.

“Gen osilatörü” diye adlandırılan bu geçiş tekniği, hücrenin ömrünü neredeyse iki kat uzatmaya yaradı.

Hakemli bilimsel dergi Science’ta yayımlanan araştırma makalesinde “Bu salınımlar, yaşlanmaya teslimiyeti geciktirerek hücresel ömrü uzattı” ifadelerine yer verildi.

Araştırmanın kıdemli yazarlarından Nan Hao, “Bir hücrenin kaderi bir kez belirlendiğinde, hasar birikimi ve ölüme doğru ilerleyiş hızlanır” diye konuştu:

Hücrenin önceden belirlenmiş iki yaşlanma yolu arasında geçiş yapmasını sağladığımızda hücrenin bu kader kararını vermesini önlediğini açıkça gördük. Bu da hücrenin daha uzun yaşamasını sağladı.

Hao ve meslektaşları 7 yıldır hücresel yaşlanma üzerinde çalışıyor ve büyük ölçüde bu tekniği gerçeğe dönüştürmeye odaklanıyor.

Ekip yeni deneylerle birlikte bu hedefi ilk kez “soyut bir fikirden yürütülebilir bir fikre” dönüştürdüklerine inanıyor. Keşif, gelecekte insanda yaşlanmaya bağlı hücresel bozulmayı engellemek için de kullanılabilir. Ancak henüz yolun çok başında.

Hao, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

Çalışmamız, daha karmaşık organizmalarda uzun ömürlülüğü etkili bir şekilde teşvik etmek için sentetik gen devreleri tasarlamanın temelini oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir