Yeni bir savaş mı başlıyor… Apple’ın bomba ürününe Zuckerberg’den eleştiri yağmuru!

Mark Zuckerberg, Apple’ın geçtiğimiz gün WWCD 2023 ektinliğinde tanıttığı Vision Pro hakkında görüşlerini dile getirdi. Zuckerberg, herkeste büyük bir ilgi ve merak uyandıran cihazı eleştiri yağmuruna tuttuğu bir açıklama yaptı.

Bugün Meta çalışanlarıyla şirket genelinde yapılan toplantıda Zuckerberg, Vision Pro cihazına ilişkin vizyonunu için yapmış olduğu yorumda “benim istediğim vizyon değil” dedi. 

KENDİ ÜRÜNÜNÜ APPLE VİSİON PRO İLE KIYASLADI

Zuckerberg, Apple’ın yeni tanıttığı Vision Pro cihazının çalışması için devasa bir pile ve kabloya ihtiyacı olduğunu, ancak kendi cihazlarında bu durumun böyle olmadığını belirtti.

Ayrıca Meta’nın yaklaşmakta olan Quest 3 artırılmış sanal gerçeklik gözlüğünün, Vision Pro’nun 3.499 dolarlık fiyat etiketine kıyasla 499 dolar ile çok daha ucuz olacağına ve Meta’ya daha geniş bir kullanıcı tabanına ulaşma imkanı vereceğine işaret etti.

Zuckerberg, 2020’den bu yana ilk personel toplantısı için şirketin Menlo Park, Kaliforniya’daki merkezinde toplanan çalışanlara, “Duyurularının, şirketlerimizin buna getirdiği değerler ve vizyondaki farkı gerçekten önemli olduğunu düşündüğüm bir şekilde gösterdiğini düşünüyorum” dedi.

Zuckerberg, Quest’in “insanların yeni yollarla etkileşime girmesi ve daha yakın hissetmesi” ve aynı zamanda “aktif olmak ve bir şeyler yapmakla” ilgili olduğunu söyledi.

APPLE’IN ETKİNLİKTEKİ SUNUMUNU ELEŞTİRDİ

Zuckerberg, Apple’ın bu hafta başındaki WWDC açılış konuşması için “Buna karşın, gösterdikleri her demo bir koltukta tek başına oturan bir kişiydiYani, bilgisayarın geleceğinin vizyonu bu olabilir ama benim istediğim bu değil.” eleştirisinde bulundu.

Cihaz sonbahara kadar sevk edilmeyecek olsa da, Meta sadece birkaç gün önce Quest 3’ü duyurdu. Meta’nın uzun bir süredir sanal ve artırılmış gerçeklik alanında kendisini lider olarak konumlandırmaya çalışması ve bu çabaya yılda milyarlarca dolar yatırması bazı yatırımcıların endişelenmesine neden oldu. Apple’ın kulaklığının piyasaya sürülmesi Meta için büyük bir rekabet tehdidine işaret ettiği belirtiliyor.

MARK ZUCKERBERG’İN APPLE VİSİON PRO HAKKINDAKİ AÇIKLAMASININ TAMAMI

The Verge sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Mark Zuckerberg Apple Vision hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“Apple nihayet yeni ürününü duyurdu, bu yüzden bir saniyeliğine bundan bahsetmek istiyorum. Ne göndereceklerini gerçekten merak ediyordum. Ve açıkçası henüz görmedim, bu yüzden onunla oynayıp neler olduğunu ve insanların onu nasıl kullandığını gördükçe daha fazla şey öğreneceğim.

Başlangıçta gördüğüm kadarıyla, iyi haber şu ki, fizik kurallarına ilişkin kısıtlamalar konusunda ekiplerimizin daha önce keşfetmediği ve düşünmediği sihirli bir çözümleri yok. Daha yüksek çözünürlüklü bir ekran tercih ettiler ve buna güç sağlamak için koydukları tüm teknolojiyle birlikte yedi kat daha pahalıya mal oldu ve artık o kadar çok enerji gerektiriyor ki kullanmak için bir bataryaya ve ona bağlı bir kabloya ihtiyacınız var. Bu tasarım ödününü verdiler ve hedefledikleri durumlar için mantıklı olabilir.

Ama bakın, bence bu duyuru, şirketlerimizin bu konuya getirdiği değerler ve vizyon arasındaki farkı gerçekten önemli bir şekilde ortaya koyuyor. Ürünlerimizin herkes için mümkün olduğunca erişilebilir ve uygun fiyatlı olmasını sağlamak için yenilikler yapıyoruz ve bu yaptığımız işin temel bir parçası. Ve on milyonlarca Quest sattık.

Daha da önemlisi, metaverse ve varlığa yönelik vizyonumuz temelde sosyaldir. İnsanların yeni yollarla etkileşime girmesi ve yeni yollarla kendilerini daha yakın hissetmeleriyle ilgili. Cihazımız aynı zamanda aktif olmak ve bir şeyler yapmakla da ilgili. Buna karşın, gösterdikleri tüm demolarda bir kişi koltukta tek başına oturuyordu. Yani, bilgisayarın geleceğine dair vizyon bu olabilir ama benim istediğim bu değil. Bu konuya nasıl yaklaştığımız konusunda gerçek bir felsefi farklılık var.

Ortaya ne koyduklarını ve nasıl rekabet edeceklerini görmek beni daha da heyecanlandırdı ve birçok açıdan yaptığımız şeyin önemli olduğu ve başarılı olacağı konusunda iyimser olmamı sağladı. Ama bu eğlenceli bir yolculuk olacak.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx