Yunanistan’ın ‘eşit mesafe’ rahatsızlığı sürüyor: NATO’ya tehdit dolu mektupta Türkiye’ye yönelik küstah tabirler

Yunanistan’ın Türkiye aykırısı provokasyon atılımları yaptığı periyotta NATO tarafından yapılan bir açıklama ülkede adeta soğuk duş tesiri yaptı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Atina Haber Ajansı’na yaptığı açıklamalarda, “Türkiye ve Yunanistan sadık müttefiklerdir. Türkiye ile Yunanistan’ı Ege’deki uyuşmazlıklarını inanç ve ittifak dayanışması ruhu çerçevesinde, çözmeye teşvik ediyoruz. Türkiye ve Yunanistan ortasındaki tansiyona eşit aralıkta yaklaşıyoruz” ifadelerini kullanması Yunanistan’ı rahatsız etti.

KÜSTÂH SÖZLER: ‘SALDIRGANI TERCİH EDİYORSUNUZ’

Yunanlar tarafından reaksiyonla karşılanan açıklamalar sonrası Yunanistan eski dışişleri bakanı ve emekli bir diplomat olan Petros G. Molyviatis da Stoltenberg’e küstah sözlerle dolu tehditkâr bir mektup kaleme aldı.

Petros G. Molyviatis

Emekli diplomat Petros G. Molyviatis eşit uzaklık kelamlarının kabul edilemez olduğunu lisana getirdi.

Türkiye’ye yönelik skandal tabirler kullanan Molyviatis, “Kurbanın ziyanına saldırganı tercih ediyorsunuz” dedi. Küstah kelamlarını bu durum ‘NATO ittifakına ziyan verir’ diyerek sürdürdü.

STOLTENBERG’E YÜKLENDİ

Stoltenberg’e yönelik ise “kendisini atayan ve maaşını vergi mükelleflerinin parasından ödeyen hükümetlerin bir çalışanı” sözlerini kullanan Molyviatis, NATO Genel Sekreterinin siyaset formülize edemeyeceğini üye devletlerin onayı olmadan konum söz edemeyeceğini söyledi.

Sözlerine “Yunan hükümeti bu açıklamaları onaylamadı” halinde devam etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

‘TÜRKİYE TOPRAKLARIMIZI TALEP EDİYOR’ İDDİASI

NATO’dan sık sık ‘Türkiye değerli bir müttefikimizdir’ açıklamaları gelirken Molyviatis, Türkiye’nin NATO üyeliğinden de rahatsız olduğunu lisana getirdi. Türkiye ile ilgili temelsiz savlarda bulunmayı sürdürerek Türkiye’nin Yunan topraklarını talep ettiğini söyledi.

ADALARI SİLANLANDIRDIKLARINI İTİRAF ETTİ

Yunanistan’ın Ege Denizi üzerindeki provokatif aksiyonlarını görmezden gelerek Türk savaş uçaklarının bu bölgelerde uçtuğu savlarını da kelamlarına ekledi.

1923’teki Lozan ve 1947’deki Paris mutabakatları ile silahsızlandırılmış statüdeki adaları silahlandırdıklarını üstü örtülü bir formda kabul eden açıklamalarda bulunan Molyviatis, Türkiye’nin memleketler arası muahede vurgusunu eleştirmekten de geri durmadı.

“GÖREVİNİZ BİTENE KADAR SUSUN”

Molyviatis, Stoltenberg’e Türkiye ve Yunanistan’a eşit uzaklıkta durmanın Türkiye’yi desteklemek manasına geldiğini söylerken diyalog kanallarını kapatma nedenlerini de itiraf etmiş oldu. ‘İttifakı temsil ediyorsunuz, sözleriniz ittifakın bütünlüğünü güçlendirmeye değil dağılmasına yol açar’ diyerek tehditkâr kelamlara başvurdu.

Stoltenberg’e gözdağı vermeyi amaçlayan Molyviatis, ‘İttifak içinde bu gibisi görünmeyen ve kabul edilemez duruma deva bulmak için müdahale etme yetkiniz yoksa, misyon müddetiniz bitene kadar yapılacak en uygun şey susmak” dedi.