Yüzde 50’si yabancılara satıldı… CHP’li Akın sert reaksiyon gösterdi: ‘Tam bir ikiyüzlülük’

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, devlet teşvikiyle yapılan Kalyon’a ilişkin güneş paneli fabrikasının yüzde 50 payının satılmasına reaksiyon gösterdi. Akın, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“AK Parti iktidarı, yüzde 100 vergi indiriminden, 10 yıl boyunca sigorta priminin kısmen karşılanmasına, yatırım için hibe verilmesinden, yüzde 50 güç indirimine kadar sağlanan pek çok dayanakla kurulan Kalyon’a ilişkin güneş paneli fabrikasına sağlanan harika imkânları ‘üretimin yerli ve ulusal olacağı’ vaadiyle savunmuştu. Yerli ve ulusal algısıyla 2019 yılında harikulâde dayanaklarla kurulan fabrikaya verilen teşvikin kapsamı 2021 yılında genişletilerek üretim kapasitesi de 500 megavattan 1000 megavata çıkarılmıştı.

“SEKTÖRDE BİR ÖRNEĞİ DAHA YOKTUR”

2021 yılında iki katına çıkarılan toplam kapasitenin yarısının bir yıl sonra yabancılara satılması iktidarın yerli ve ulusal üretim olacağı telaffuzuyla verdiği harika teşvikleri de tekrar gündeme getirmiştir. Yerli ve ulusal olacağı vaadiyle Kalyon’a verilen teşviklerin kesimde bir örneği daha yoktur. Devletin kısıtlı imkânlarının plansız ve programsız bir halde dağıtıldığının çok açık bir örneğidir. Diğer bir deyişle yerli ve ulusal olacağı argümanıyla bugüne kadar görülmemiş seviyede evvel teşvik verilmesi, akabinde fabrikanın yarısının yabancılara satılması tam bir ikiyüzlülüktür. Türkiye’nin yerli güce yönelik yapacağı yatırımlar büyük değer taşımaktadır. İktidarın yerli olacağı vaadiyle devletin imkânlarıyla kurulan fabrikanın yabancılara satılması Türkiye’nin güç yatırımında dışa bağımlılığını sürdürecektir.

“OLAĞANÜSTÜ DAYANAKLARLA KURULAN… ”

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Kalyon’a kelam konusu proje kapsamında verilen harika dayanaklarla kurulan ve yüzde 50’si yabancılara satılan fabrikaya sağlanan devlet takviyesi şöyle sıralanmaktadır:

Yüzde 100 vergi indirimi. Yüzde 70 yatırıma katkı oranı. Yüzde 100 yatırıma katkı fiyatının yatırım periyodunda kullanılması. Meblağ hududu olmaksızın 10 yıl boyunca sigorta primi patron payı dayanağı. 10 yıl boyunca gelir vergisi stopojı takviyesi. Azami 57 milyon TL olmak üzere nitelikli işçi takviyesi (147 nitelikli çalışana yönelik) 300 milyon TL’yi aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl boyunca faiz yahut kar hissesi ya da hibe dayanağı. İşletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 240 milyon TL’yi aşmamak kaydıyla güç tüketim harcamalarının yüzde 50’sinin karşılanması. Tesise gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve KDV iadesi verilmesi.”