Çevreci ressam Gökçe Erhan’ın hukuk zaferi

Karadeniz Bölgesi’nde çevre sorunlarına çizdiği tablolar ile dikkati çeken ressam Gökçe Erhan, Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Mahallesi Kemerli mevkisindeki kıyıda yapılması planlanan ‘Su Ürünleri Üretim ve Yetiştirme Alanı’ tesis projesine karşı çıkmıştı.

Erhan, projenin deniz ekosistemine zarar vereceğini ve doğal plajın yok olacağını öne sürerek, projeye karşı basın açıklaması yapmayı planlamıştı. Ancak basın açıklamasına saatler kala Erhan’ın Gökçesu Mahallesi’ndeki evinde yangın çıkmış, evini ve tablolarını kaybetmişti.

Yangına rağmen projeye karşı mücadeleden vazgeçmeyen Erhan, Trabzon Şehir Plancıları Odası’nın da desteğiyle projenin iptali için İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

2 yıl süren davada mahkeme, projenin uygulanmaya devam edilmesi halinde telafisi güç veya imkansız zararlara sebebiyet verebileceği kanaatine vararak, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

“BUNUN KARŞISINDA OLMAK DURUMUNDAYDIK”

Kararın ardından konuşan Erhan, “Bu projeyle plaj betonlaştırılacaktı. Bu projede, balık yavrulama havuzları ve balık kesim sahaları vardı. Halk olarak bunun karşısında olmak durumundaydık. Çamburnu Sahili 2 kilometrelik bir alan. Fakat tersane ve işletmelerle dolu alandan yalnızca halkın deniz ile buluşabileceği 50 metrelik kumsal alan kaldı. Bu mücadele lehimize sonuçlandı. Trabzon Şehir Plancıları Odası’na teşekkür ediyorum. Denizler hepimizin, ülkemizin kalkınması için yapılacak olan her projeye destek olmalıyız. Ama istiyoruz ki doğa ile barışık, insan haklarına saygılı projeler yapılsın. Doğa ile savaşarak, onu yok ederek değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx