İsrail’in katliamı sonrası Rusya’dan, ABD açıklaması! Resmen ilan ettiler!

Son dakika Rusya ABD haberleri: Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Ashraf Al-Qudra, İsrail tarafından Baptist Hastanesi’ne düzenlenen hava saldırısında en az 1000 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Hastaneye İsrail saldırılarında evleri yıkılan Filistinlilerin sığındıkları ve saldırı sırasında binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin hastanede bulunduğu açıklandı.

RUSYA, KATLİAMDAN RESMEN ABD’Yİ SORUMLU TUTTU

İsrail’in hastaneye düzenlediği katliam saldırısının ardından Rusya’dan çarpıcı bir açıklama geldi. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev: “Gazze Şeridi’nde bir hastaneye yapılan korkunç saldırı açıkça savaş suçudur. İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısının nihai sorumlusu ABD’dir.” diyerek katliamdan ABD’yi sorumlu tuttu.

BM, YARIN ACİL OTURUMDA TOPLANIYOR

Öte yandan Rusya, saldırının hemen ardından Birleşmiş Milletler’i (BM) el-Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik saldırıyı görüşmek için BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

BM ise Rusya’nın çağrısına jet hızıyla yanıt vererek, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırıyı görüşmek için acil toplanacağını açıkladı.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, toplantının yerel saatle 10.00’da (TSİ 17.00) gerçekleşeceği bilgisi verildi. Açık formatta gerçekleşecek oturumda Brezilya’nın Gazze’de “insani duraklama” talep eden karar tasarısının oylamaya sunulacağı da ifade edildi.

‘HASTANELER VE TIBBİ PERSONEL ULUSLARARASI İNSANI HUKUK KORUMASI ALTINDADIR’

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise resmi sosyal medya hesabından açıklama yaparak, “Yüzlerce Filistinlinin ölümüne sebep olan hastane saldırısını dehşetle karşılıyor ve bu saldırıyı şiddetle kınıyorum.” ifadesini kullandı.

Guterres, düşüncelerinin kurbanların aileleriyle birlikte olduğunu kaydederek “Hastaneler ve tıbbi personel, uluslararası insani hukuk koruması altındadır.” vurgusunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx