Pakistan Ordusu, Filistin’e Destek Verme Kararlılığını Vurguladı

Pakistan ordusunun başındaki Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Asım Munir, Pakistan halkının Filistinlilere diplomatik, siyasi ve manevi desteğini vurguladığını belirtti.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, Ravalpindi’deki Genelkurmay Başkanlığında kolordu komutanları toplantısında konuşan Orgeneral Munir, İslamabad’ın, topraklarının ve Müslümanların kutsal topraklarının yasa dışı şekilde işgal edilmesini sona erdirmek için Filistin halkının mücadelesine destek vermeyi sürdüreceğine dikkati çekti.

Munir, Pakistan halkının Filistinlilere diplomatik, siyasi ve manevi desteğini vurguladığına işaret ederek, Gazze-İsrail savaşında yaşanan gelişmelerin ve İsrail’in orantısız güç kullanması sebebiyle masum insanların hayatlarını kaybetmesinin endişeyle izlendiği kaydedildi.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 299’u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 3 bin kişinin öldüğünü, 12 bin 500 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 61 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail’in saldırılarında ayrıca 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim’de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda 8 Hizbullah, 2 İslami Cihad Üyesi, 1 gazeteci, 2 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx